Bránice: Brána k energii a zádům bez bolesti

Hlavně nezapomeňte dýchat! Tato věta by mohla shrnovat celý tento článek a zároveň je pojítkem s článkem předchozím, kde jsem poukazovala na uspěchanost doby předvánoční, která může být pro mnoho lidí opravdu vysilující. Minule jsme si ukázali praktické cvičení, jak se rychle zklidnit a ubránit se tak nástrahám a nebezpečím této doby. Cvičení se zakládalo na koncentraci a dechu. Dech samotný nám totiž přináší energii, jak jsme si ukázali v tomto článku. Dnes zavítáme malinko hlouběji do anatomické podstaty dechu, abychom mohli naší energii zase o trochu více podpořit. A tím podpořit dokonce i záda, aby nebolela!
Na konci stránky najdete audio verzi článku k poslechu.
Středem naší pozornosti bude dnes bránice. Bránice je hlavní nádechový sval. Odděluje v našem těle dolní trup od horního, tedy zjednodušeně mezi hrudníkem, kde máme mimo jiné plíce a srdce, a mezi břišní dutinou, kde máme například orgány trávicí soustavy. Svým tvarem připomíná polokouli, která je stropem břišní dutiny.
Bránice funguje tak, že při své aktivitě se oplošťuje. Smrskává se napřed sama k sobě a stlačuje tak obsah dolního trupu. V hrudníku vzniká podtlak a dochází k nasávání vzduchu do plic.
Zde je dobré si uvědomit, že pokud by jen tlačila bránice dolů do dolního trupu, omezovala by tak prostor vnitřním orgánům. A to by mohlo tělo vyřešit tak, že by se při nádechu příliš vyklenovala dolní břišní stěna. Jenže tím by došlo ke zhroucení ochrany páteře, které říkáme trupový válec. O tomto fenoménu se můžeme dočíst také jako o stabilizačním systému páteře nebo o tzv. CORE. O tomto tématu si podrobně povíme jindy. Dobré je si ale uvědomit, co z toho vyplývá. Tedy že bránice, když dobře spolupracuje s dolním trupem, tak se podílí na stabilizaci páteře, když jí hrozí nějaké přetížení. A toho se naše páteř a záda můžou snadno dočkat v předvánočním čase, když například taháme těžké dárky. A bolest zad je na světě.
Mluvíme tedy o rovnováze mezi horním a dolním trupem. Mezi pohybem (dechu) a mezi pevností trupu jako ochrany před zátěží. Samotná přetížená a bolavá záda by nám moc energie před Vánoci nepřinesla.
Aby se nám tedy hrudník dobře nadechl a naplnil nás energií, musíme podpořit bránici ve své druhé fázi nádechu, kdy by mělo dojít k roztažení žeber do všech směrů a vpuštění tak vzduchu do všech částí hrudníku. Jak podpořit vpuštění dechu do všech částí hrudníku, o tom jsme si řekli v tomto článku.
Zkuste vnímat, že při nádechu nedochází jen k vyklenutí břišní stěny dopředu. Ale že se rozevírají při nádechu spodní žebra opravdu do všech stran. Tedy i do boků a také dozadu do zad. Jako byste měli nad pupkem okolo trupu pás, který se nádechem roztahuje do všech směrů. Ale pozor, toto roztahování by nemělo opět být prováděno příliš velkou silou. Síla a příliš velký tlak by nám brala zase něco jiného, například právě prostor pro vnitřní orgány. Chceme být tedy schopní roztáhnout žebra bez úsilí. Pokud se delší dobu nepohybovala, nebo jsou zablokovaná, může to být obtížné.
K volné pohyblivosti žeber nám pomůže cvičení, které bylo popsáno v tomto článku.
A konečně se dnes podíváme na rychlé cvičení, které reflexně uvolňuje samotná svalová vlákna bránice, pokud jsou v asymetrickém napětí a tím již dopředu kazí její harmonickou funkci.
Znáte ten pocit, když někam spěcháte a najednou vás začne píchat v boku? Ano, to může značit zvýšené napětí bránice. A tedy i vyšší potřebu kyslíku právě při tom spěchání, který není možné do těla přivést, jelikož bránice nepracuje optimálně.
Pohodlně se posaďte s přirozeně napřímenou páteří, tj. bez přílišné síly. Nadechujte se pomalu nosem. Přibližně uprostřed nádechu si stlačte prsty nos tak, že ucpete obě nosní dírky. I přes toto ucpání stále provádějte nádech. Tedy vzduch se nasávat nebude, ale vy pořád jakoby taháte nádech i přes ucpaný nos. Před koncem nádechu opět nos uvolněte a ještě dokončete krátce nádech, tentokrát již opět s nasáváním vzduchu.
A volně nosem vydechněte.
Toto cvičení zopakujte třikrát až pětkrát.
Opravdu je to tak jednoduché a rychlé. A vaše bránice se uvolní. Pokud vás píchá v boku, píchání a bolest může odejít.
Nadechněte se a povšimněte si, jak se váš dech změnil. Obvykle po tomto cvičení ucítíme větší hloubku nádechu a zároveň lehkost. Jako bychom již nemuseli při každém nádechu překonávat tah a napětí, které jsme si předtím možná ani neuvědomovali.
Uvolněte své bránice, uvolněte svá žebra a hrudník pro pohyb a podpořte svou bránici v její přirozené funkci a pusťte dech do všech prostor hrudníku. Zlepšíte tak funkci celého svého těla a to vám přinese potřebnou energii ať už v tomto hektickém předvánočním období nebo kdykoliv, kdy to budete potřebovat!
A hlavně nezapomeňte dýchat!
Přeji vám příjemné a klidné svátky!
Tereza Pirklová
Přeji si, aby článek sloužil k podpoře vašeho zdraví a plné fyzické i duševní pohody!
Článek slouží k edukaci, nenahrazuje lékařské vyšetření a terapii zdravotních obtíží.