Buďte stabilní jako Strom a plní energie - Rovnováha bez úsilí

02.04.2024
Strom (zdroj: vlastní nákres)
Strom (zdroj: vlastní nákres)

V minulém a předchozím článku jsme mluvili o tom, jak si zajistit lepší stabilitu a nesení v těle pomocí vědomé opory o nohy. Techniku, kterou jsme ke stabilizaci použili, byla více silová, více mechanická. Dnes si povíme o další možnosti, jak zlepšit naší rovnováhu a stabilitu bez takového většího použití síly, což se může být užitečné například při pozicích při stoji na jedné noze.

Audio verzi článku k poslechu najdete na konci této stránky.

A když mluvíme o rovnováze, lze se na ní podívat z mnoha různých úhlů pohledu. Když se zaměříme na fyzickou podstatu, chceme pěstovat rovnováhu tak, abychom například v balančních pozicích, jako je Strom (Vrksasana), neupadli. Rovnováha není ale jen jedna, kterou bychom jednou našli, a už bychom v ní zůstali. Vše se neustále mění a my tak musíme neustále hledat novou rovnováhu pro danou situaci, daný čas a sami pro sebe. A to můžeme zvládnout, jen když se zastavíme a dovolíme si více naslouchat sami sobě.
Hledání rovnováhy nemá konce. A právě i takové hledání rovnováhy nás učí jóga. Pro každou pozici (ásanu), může být rovnováha a stabilita jiná a jinak zajištěná. A ideálně právě bez příliš velké síly, která by nám například brala dech. A tím i energii. Ale my si naopak chceme pomocí jógy přinášet dech a tím i energii, jak jsme si popsali např. v tomto článku. Dnes se tedy zaměříme na tu nejjemnější možnost tvorby stability v těle bez síly a k tomu nám dopomůže imaginace.

Stoupněte si do prostého stoje (pozici Hory). Zavřete oči a plně přeneste pozornost do přítomného okamžiku a do svého těla.

Uvědomte si své nohy a jak se opírají o zem. Uvědomte si své kotníky, bérce, kolena, stehna a kyčle. Uvědomte si svou pánev, břicho a záda. Uvědomte si své ruce, předloktí, lokty, paže a ramena. Uvědomte si svůj hrudník a svůj dech. Uvědomte si svůj krk a svou hlavu. Uvědomte si proudění vzduchu na špičce svého nosu.

Teď si stoupněte na jednu nohu. Zkuste tam chviličku setrvat a povšimněte si své rovnováhy. Kolik vás stojí úsilí, abyste nespadli? Jste stabilní? Nebo se některé části vašeho těla naklánějí a stoj prudce vyrovnávají? A teď si povšimněte, jak se změnil váš dech.

Teď si zkuste stoupnout zpět na obě nohy a znovu si povšimněte svého dechu.

Stoupněte si na druhou nohu a znovu si povšimněte své rovnováhy, jednotlivých částí těla a svého dechu.

Pokud chcete, můžete si vyzkoušet totéž například v plné jógové pozici Stromu (Vrksasana) na obrázku, která je právě na stabilitu poměrně náročná. Zde poznáte své stabilizační schopnosti ještě více. Opět se zaměřte zejména na svůj dech. Neděje se náhodou to, že v pozici se držíte tzv. "zuby-nehty" a právě svůj dech ztrácíte?

Teď si znovu stoupněte na obě nohy. Znovu zavnímejte celé své tělo. 

Teď si představte, že jste strom. Zkuste si tento strom v mysli vykreslit co nejpřesněji, nejbarevněji. Může to být jakýkoliv druh stromu, který se vám líbí a bude pro vás nejvíce symbolizovat stabilitu.

Představte si, že podobně, jako tento strom má kořeny do země, tak i vaše nohy jsou spojeny se zemí pomyslnými kořeny. Tyto kořeny si opět představte co nejbarevněji to půjde. Mohou vrůstat do země tak daleko a tak do široka, jak jen si to teď a tedy přejete.

Od těchto kořenů pak roste a nese se nad zem vaše tělo. Podobně, jako roste a nese se směrem k nebi kmen stromu. Kmen tohoto stromu je dostatečně pevný, aby odolal všem silám, jako je třeba vítr. Ale zároveň je dostatečně volný a pružný, aby se mohl takovému poryvu větru přizpůsobit, naklánět se a tím také nezlomit. Stejně tak vaše tělo roste od země od těchto kořenů směrem k nebi. Je stejně jako tento kmen dostatečně pevné, ale zároveň stále dostatečně volné, dostatečně pružné, abyste se mohli volně pohybovat a také dýchat.

Představte si, že někde v úrovni horního hrudníku náhle vyrůstají pomyslné větve stromu (vaše paže a hlava), které se jemně spojují s nebem.

Zkuste všechny tyto představy spojit v jednu. Tedy kořeny od vašich nohou vrůstající do země, kmen a větve spojující vás s nebem nebo stropem se stanou jednou propojenou představou, která vám ještě chvilku zůstane ve vaší mysli.

Všimněte se svého dechu. Je možné, že se již teď stal jiným, než byl před touto představou. Možná je klidnější, delší.

Teď zkuste tuto představu stromu neopustit a stoupněte si opět na jednu nohu. Představa stromu jde s vámi po celou dobu, co nohu zvedáte a je stále s vámi v konečném stoji na jedné noze.

Všimněte si znovu své stability a rovnováhy. Je teď jiná? Možná potřebujete použít méně úsilí, abyste na jedné noze mohli stát. A povšimněte si svého dechu.

Poté se stále s touto představou vraťte do stoje na dvou nohách a přejděte do stoje na druhé noze.

A pokud chcete, můžete si opět toto vyzkoušet v jógové pozici Stromu (Vrksasana). Možná se vám díky této imaginaci podaří snáze se do této pozice dostat, setrvat v ní a hledat v ní rovnováhu a stabilitu právě bez úsilí. Tak i váš dech bude moct být i v pozici náročnější na stabilitu volný, a tedy v ní budete moct dále pracovat například s plným jógovým dechem a řídit tak tok své energie a zlepšit svou celkovou vitalitu.

Dnes jsme si vyzkoušeli jinou možnost, jak zlepšit svou stabilitu a rovnováhu, než v předchozím článku. Nedá se říct, že jedna technika je vyloženě lepší a jiná horší. Pro každou situaci vám může lépe posloužit něco jiného. Nebo naopak můžete techniky různě kombinovat, podle toho, co v dané situaci vaše tělo potřebuje. Jen mu zkuste více naslouchat!

Přeji si, aby článek sloužil k podpoře vašeho zdraví!

Tereza Pirklová

Článek slouží k edukaci, nenahrazuje lékařské vyšetření a terapii zdravotních obtíží.