Dech Brahmari: To je bzukot čmeláka, který přináší zklidnění, úlevu od napětí a stresu

15.04.2024
Brahmari Pránájáma (zdroj: Vlastní nákres)
Brahmari Pránájáma (zdroj: Vlastní nákres)

Brahmari je jednou z technik pránájámy (řízení energie pomocí dechu) v józe, kterou můžete provádět v rámci širšího cvičení, ale také samostatně. Jde o techniku inspirovanou zvukem mávání křídel černého indického čmeláka. Tento zvuk uklidňuje mysl, což je cílem techniky a může nám přinést okamžité zklidnění, úlevu od napětí a od stresu. A tak nám může podpořit také duševní zdraví a celkovou pohodu.

Audio verzi článku k poslechu najdete na konci této stránky. 

Techniku můžete provádět na konci jogové praxe pro zklidnění. Ale také kdykoliv během dne, kdy se potřebujete rychle zklidnit nebo například přeladit své mentální rozpoložení, pokud se cítíte pod tlakem a ve stresu. Může být nápomocná zejména ve dnech, kdy jsme přetížení. Technika zklidňuje dech a tlukot srdce, ochlazuje při přehřátí a také zlepšuje naše soustředění. Může být také nápomocná při mírné bolesti hlavy. Pokud budete provádět techniku před spánkem, může vám dopomoci zkvalitnit nebo prodloužit spánek. Efekt techniky se zvyšuje při pravidelném provádění.

Proto, aby nám technika vůbec fungovala, je třeba zaujmout napřímený sed. Je to důležité zejména proto, aby mohl volně proudit náš dech, což ve shrbeném sedu není možné, jak jsme si popsali v článku zde. Navíc při shrbené pozici zde nebudeme moci provádět plynulý a jasný zvuk inspirovaný čmelákem. To platí pro pozice vsedě na zemi i pro sed na židli. Jak na napřímený sed bez úsilí se dozvíte v tomto článku. Tento základ nepodceňujte. Má velký význam na celkový výsledek cvičení.

V technice nám jde o vnímání zvuku napodobující bzučení čmeláka uvnitř nás, ne z venku. K tomu nám dopomůže tzv. "uzavření smyslů." To také dopomáhá ke stažení naší pozornosti směrem dovnitř, což zklidňuje nervovou soustavu. "Uzavření smyslů" provádíme tak, že využijeme mudru (gesto), kdy přiložíme palce obou rukou na zevní zvukovod, jako bychom si chtěli zacpat uši. Tím i ztišíme zvuky z okolí. Je to spíše symbolické, než že bychom skutečně zvukovody úplně uzavřeli. Ukazováčky a prostředníčky pokládáme zlehka na zavřená víčka očí, čímž zastíníme zrak. Prsteníčky symbolicky uzavřou křídla nosu z obou stran. Opět lehce a jen náznakem, nechceme se dusit. A malíčky symbolicky uzavírají naše ústa tím, že je položíme na koutky rtů.

Poté si můžeme vybrat ze dvou možností, jakým budeme napodobovat zvuk křídel čmeláka.

První zvuk, který můžeme provádět, je pomocí písmene Z při pomalém, dlouhém výdechu. Máme jemně pootevřené rty a jazyk za zuby. Zvuk nevytváříme příliš usilovně, ale soustředíme se zejména na vibrace, které se vytváří v naší hlavě a celém hrudníku.

Nebo můžeme použít jemnější zvuk pomocí písmene M, které vytváříme při zavřených rtech. Zuby se ale nedotýkají a jazyk se nedotýká spodního ani horního patra, ale uvolněně spočívá ve středu úst. Kdybychom měli zuby stisknuté u sebe, zvuk by se více vytvářel v ústech, a to by rozptylovalo naší pozornost.

Zvuk by po celou dobu měl být stejný, jeho frekvence nebo tón se nemění a nemělo by se zvyšovat napětí našeho hrdla. Zvuk vychází z dolní části našeho těla, již od bránice. Nejde o přetlak v hlavě. Právě přetlaku se snažíme co nejvíce vyvarovat. Nacvičujme techniku s lehkostí. Soustředíme se na vibrace, které se uvnitř nás vytvářejí.

Vyberte si tu variantu, která pro vás bude více příjemná. Skoro lahodná jako sladký nektar, abyste si mohli účinky tohoto cvičení více vychutnat. Stejně tak si můžete lehce pohrát s frekvencí zvuku, abyste našli takovou, která právě dnes, teď a tady je pro vás ta pravá.

Není důležité, kolikrát za sebou tento zvuk vytvoříme, ale spíše jde o nácvik dlouhého a vyrovnaného zvuku beze změn v jeho plynulosti. Během provádění této pranájámy jsme napřímení a lokty máme vysoko. Tím se také otevírá náš hrudník, takže dech a tím i zvuk může být volnější a plynulejší a tím i technika účinnější.

Pojďme si to teď společně třikrát zkusit.

Zhluboka se nadechněte nosem.

Mmmmmmm….

Znovu se zhluboka nadechněte.

Mmmmmmm….

Nádech…

Zzzzzzzzzzzzz…

Pokračujte, jak dlouho budete chtít.

Po skončení provádění techniky uvolněte paže, položte dlaně na kolena a ještě chvilku se soustřeďte a vnitřně poslouchejte doznívání zvuku.

Než úplně tuto praxi zakončíte, uvědomte si pozitivní změny ve svém těle a mysli. A až budete vstávat, udělejte to s takovým ohledem a laskavostí k sobě, abyste si pozitivní změny odnesli s sebou.

Přeji si, aby článek sloužil k podpoře vašeho zdraví!

Vaše Tereza Pirklová

Článek slouží k edukaci, nenahrazuje lékařské vyšetření a terapii zdravotních obtíží.