Dejte si svých 5-10-20: Zklidnění během pár okamžiků

11.12.2023
Koncentrační cvičení (zdroj: vlastní nákres)
Koncentrační cvičení (zdroj: vlastní nákres)

Předvánoční čas bývá poněkud hektický. I když se blíží čas svátků a klidu, všude je vidět spíše více zmatku a spěchu. A to mě inspirovalo k dnešnímu článku, kde se budeme věnovat tématu koncentrace a praktickému cvičení "Dejte si svých 5-10-20." Toto cvičení je tak jednoduché, že ho lze dělat úplně kdekoliv a kdykoliv. A může vás uchránit před nepříjemným přepětím nebo dokonce zraněním.

Na konci stránky najdete audio verzi článku k poslechu.

Právě období, kdy nás okolnosti svádějí ke spěchu a stresu je vhodné zaměřit péči o sebe na koncentrační a antistresová cvičení. Vracet se svou plnou pozorností do svého těla a přítomného okamžiku. Protože roztříštěná pozornost nám může přinést nejen pocity přepětí, ale může docházet i k nehodám nebo zranění. Například snáz nám něco upadne a rozbije se. V horším případě si kopneme do futra a zlomíme si například prst na noze. Navíc mrazivé počasí a všudypřítomný led tomu také nepomáhá. Takové komplikace do života si jistě nechceme do života přinášet a zvláště v období svátků.

Cvičení koncentrace je jednou z forem, jakou můžeme sami sebe pozvat zpět do svého těla a prožívat naplno přítomný okamžik. Což může vést nejen k většímu fyzickému a psychickému zklidnění, ale může to být také dobrou ochranou před nástrahami tohoto hektického období.

"Dejte si svých 5-10-20" je cvičení, které nás během pouhých pár okamžiků vrátí plnou pozorností k sobě.

Položte svůj pravý ukazováček na zápěstí levé ruky na palcové straně. Pomalu začněte posouvat svůj pravý ukazováček nahoru po hraně levého palce směrem k jeho vrcholu (nehtu), jako byste hranu palce ukazováčkem obkreslovali. Během této pomalé cesty se nadechujte. A s pomalým výdechem pokračujte s obkreslováním palce na druhé straně dolů, až dojdete pravým ukazováčkem na kožní řasu mezi levým palcem a levým ukazováčkem.

S dalším nádechem pak pokračujte v obkreslování pravé hrany levého ukazováčku až k nehtu a s výdechem pokračujte po levé hraně levého ukazováčku dolů až na kožní řasu mezi ukazováčkem a prostředníčkem.

A s dalším nádechem a výdechem stejně pomalu a vědomě obkreslujte prostředníček.

A pokračujte stejně i na prsteníčku a na malíčku.

Celou dobu obkreslujte své prsty pomalu, vědomě a s pomalým, hlubokým a vědomým dýcháním. Můžete mít u toho otevřené oči a sledovat, co vaše ruce dělají. Nebo naopak mít oči zavřené a plně se vcítit do vašich rukou bez kontroly očí. Záleží na tom, která z variant vás více vtáhne do vašeho těla a do přítomného okamžiku.

Takto jste si dali svých 5. Svých 5 vědomých nádechů a výdechů a 5 obkreslených prstů, kdy dotek na vlastní kůži mohl obrátit pozornost vaší nervové soustavy k vlastnímu tělu a tím zklidnit a usměrnit roztěkanou mysl.

Pokud máte málo času, můžete cvičení právě tady zakončit. Je dobré si dát ještě po tomto cvičení pro sebe pár vteřin na uvědomění změn ve vašem těle a mysli.

Pokud máte o trochu více času, dejte si svým 10. To znamená, že úplně stejný postup zopakujete na druhé ruce.

A pokud máte ještě více času a jste někde, kde si můžete sundat boty a ponožky, proveďte úplně stejné cvičení na prstech svých nohou. Tedy prstem na ruce budete postupně s vědomým dýcháním obkreslovat prsty na obou nohou. A tak si dáte svých 20.

Tato verze, kdy se dostanete pozorností až ke svým nohám, je nejvíce účinná, protože vaše energie a mysl se ještě více přesměruje dolů do těla a uzemní. Vaše tělo se propojí až se svými kořeny. Díky tomu se vrátí do své celistvosti a bude moci být opět více stabilní a tím i chráněné před přepětím a zraněním.

A pokud chcete do cvičení přinést trochu zábavy, zkuste obkreslovat prsty na své noze ne prstem na ruce, ale právě palcem druhé nohy.

Cvičení lze provádět v podstatě kdekoliv a kdekoliv a jeho podobu upravovat dle potřeby. V praxi jógy ho obvykle zařazuji na úplném začátku lekce právě jako mocný nástroj k přenesení pozornosti do přítomného okamžiku a zvýšení koncentrace, což zlepšuje efekt celé následné praxe (cvičení). Nebo lze cvičení zařadit naopak na úplný konec mezi jiná, např. antistresová cvičení.

Přeji vám velmi klidný a příjemný předvánoční čas.

Přeji si, aby článek sloužil k podpoře vašeho zdraví a plné fyzické i duševní pohody!


Článek slouží k edukaci, nenahrazuje lékařské vyšetření a terapii zdravotních obtíží.