Interocepce: Tichá voda, která mele břehy našeho těla

Dnes se zaměříme na podporu přirozené schopnosti našeho těla, která nám může být velmi prospěšná pro podporu celkového zdraví a od které jsme často nevědomě odstřiženi. Jde o tzv. interocepci. Je to taková mistrovská schopnost sebevnímání. Schopnost poznat, jak se teď a tady cítím ve svém těle a co prožívám. Schopnost například cítit tep svého srdce, kručení žaludku nebo napětí našich svalů. Pokud se dokážeme dobře vnímat, můžeme své tělo vyslyšet v jeho skutečných potřebách.
Audio verzi článku najdete na konci této stránky.
Velmi často jsme chycení do pasti přesvědčení, jak by něco mělo být, vypadat nebo fungovat. Když vztáhneme toto téma k józe nebo k jakémukoliv pohybu, máme určitá přesvědčení, jak by náš pohyb, cvičení, prováděná pozice měla vypadat. Pak se do ní (nebo pohybu) snažíme nasoukat za každou cenu podle těchto představ. Učíme se tím spíše nevnímat signály z těla, že nám takto v tom třeba není úplně dobře. Že nám takový udřený pohyb nebo prováděná pozice více bere než že by nás někam posouvala. Například nám bere dech. A jak už víme z tohoto článku, dech je velmi významný pro celkový pocit zdraví a vitalitu.
Proto vám dnes nabízím zkusit udělat jakýkoliv pohyb trochu jinak. Tak, že nebudete přemýšlet nebo hodnotit, jak nějaký pohyb udělat, nebo jak si myslíte, že by měl vypadat (včetně třeba běžných domácích prací). Zkuste dnes při jakémkoliv pohybu více obrátili pozornost sami k sobě a ke svému tělu. A všímat si toho, co při tomto pohybu ve svém těle prožíváte.
Můžete například objevit, že pohyb provádíte s příliš velkou silou nebo příliš rychle. Nebo příliš zatěžujete některé vaše klouby. Nebo právě že třeba u daného pohybu se vám obtížně dýchá a tak vás zbytečně příliš unavuje.
Zkuste pak podle vašich pocitů a vjemů z těla takový pohyb proměnit. Podle toho, co vám vaše tělo říká. A to právě teď a tady. Včera to bylo jiné, zítra už to také může být jiné. Podstatné je pouze to, co je tady a teď.
Možná uděláte pohyb pomaleji, jinak nebo s jiným dechem.
Takové zaměření na vnitřní prožívání vašeho těla je právě interocepce. Dnes vám nabízím, abyste svou interocepci začali objevovat. Je to takové pozvání zpět domů do vašeho těla. Vašeho unikátního těla, v unikátním čase a ve vašem unikátním prostoru a příběhu.
I přesto, že vám tato slova možná budou připadat nepochopitelná, zkuste si následující, na první pohled možná nenápadné cvičení. Může vás při pravidelném zkoušení posunout mílovými kroky vřed ve vašem těle, pohybu, cvičení, ale i životě.
Můžete zvolit jakékoliv cvičení nebo jógovou praxi, která bude sestávat z plynulého pohybu. Nebo se můžete jít prostě jen projít.
Zkuste ale jakýkolic pohyb, který dnes zvolíte, uzpůsobit svému dechu.
Většinou přizpůsobujeme tempo, rychlost, hloubku dechu právě činnosti, které děláme. Zkuste to dnes ale právě naopak. Svůj dech nijak nekorigujte. Nechte ho volně plynout.
Zkuste vnímat, co se ve vašem těle a pohybu změnilo, když pohyb provádíte tímto způsobem. Zkuste vnímat své prožitky v těle.
Právě jste se přizpůsobili vaší zcela základní lidské potřebě. Dýchání. Protože vás to pravděpodobně přimělo se na dech také soustředit, je možné, že jste se celkově zklidnili, zpomalili. Je to tedy také dobré uvolňující a antistresové cvičení, doplňující energii.
Pokud vás toto cvičení zaujalo, určitě doporučuji si ho zkoušet pravidelně. A také poté vložit do běžných aktivit, které pravidelně děláte. Může vás to vyvést z jakéhosi pohybového stereotypu, který většinou naše zdraví právě nepodporuje.
Naopak nácvik interoceptivního vnímání nám může být v našem celkovém fyzickém i duševním zdraví velmi nápomocné.
Je to v našem těle taková "Tichá voda, co břehy mele."
Pokud byste se chtěli dozvědět více o interocepci (včetně konkrétních cvičení), doporučuji vám knihu Jóga v terapii od Davida Emersona.
Přeji si, aby článek sloužil k podpoře vašeho zdraví!
Vaše Tereza Pirklová
Článek slouží k edukaci, nenahrazuje lékařské vyšetření a terapii zdravotních obtíží.