Jak nám opora o nohy může dopomoci od bolestí zad? Aneb pevní bojovníci bez úsilí

V minulém článku jsme se naučili, co se skrývá pod jogovým výrazem Pada Bandha. Vyzkoušeli jsme si aktivní oporu nohy o zem a zjistili jsme, že podpora funkce našich nohou má vliv na celé tělo. Dnes si povíme o další technice, kterou můžeme snadno ještě více podpořit aktivitu našich nohou, a tím zvýšit efekt jakékoliv ásany nebo jiného cvičení. Nebo nám to může pomoci dokonce kdykoliv v životě, kdy jsme na nohou, a bolí nás záda.
Audio verzi článku k poslechu najdete na konci této stránky.
A zkusíme si to rovnou prakticky. Stoupněte si do pozice Hory (Tadásany) tak, že budete mít nyní nohy úplně u sebe. Nohy směrují přímo rovně. Podívejte se na svoje kotníky. Pokud se dotýkají nebo se dokonce na sebe navzájem tlačí, je pravděpodobné, že vaše nohy příliš aktivní právě teď nejsou. Nyní trochu více pokrčte kolena, vytočte je ven a opět lehce nohy natáhněte. Ne ale úplně. Kolena zůstanou stále velmi mírně tzv. otevřená. Jde zejména o to, abychom kolena plně nenatahovali nebo dokonce je úplně neprolomili dozadu mimo osu dolních končetin.
Po tom, co jste provedli tento manévr, zkontrolujte, že se kotníky nyní nedotýkají. Takto nechte nohy aktivní a zároveň proveďte aktivně oporu o zem, tedy Pada Bandhu, jak jsme se to naučili v tomto článku. Jde tedy o to, abychom se aktivně opírali o tři body o zem na plosce nohy a zároveň se neodlehčil od země ani kloub pod palcem. To znamená, že noha nepřepadá na vnější hranu. Rozprostřete všechny prsty a opřete se o ně. Uvědomte si, kde všude jste v celých dolních končetinách aktivní a rozprostřete aktivitu na všechny tyto části rovnoměrně a bez příliš velkého úsilí. Vaše aktivita je jenom tak velká, abyste byli v tomto stoji aktivní a snáze v rovnováze, ale bez zbytečného úsilí a bez nešvarů, jako je například zádrž dechu.
Využijte této aktivity ve svých nohách, tedy kořenech vašeho těla, a uvědomte si, že vám dávají oporu právě pro celé tělo. Že vás vaše kořeny mohou nést a nemusíte se tak ve stoji nevědomě držet třeba příliš vysokým napětím v zádech a šíjových svalech. Tedy je možné, že se vám díky tomuto manévru může i ulevit od bolestí zad.
Pojďme si nyní vyzkoušet totéž například v pozici Bojovníka I. (Vírabhadrásana KA). To je také jedna z nejčastěji prováděných pozic v józe. Když tuto pozici zaujmete, podívejte se na svou dolní končetinu, která je před tělem. Ještě než se aktivně o nohu opřete, musíte podpořit osu celé dolní končetiny. Kam směřuje osa vašeho kolenního kloubu (tj. stehenní kosti) a kam osa nohy? Směřují každá do jiné strany? Pak vraťte nohu do roviny a koleno vytočíme ven tak, aby se osy nohy a stehna dostaly do zákrytu. V takových pozicích bychom vždy měli vidět před kolenem prsty. Neměli bychom se dostat váhou příliš vpřed, abychom byli již kolenem před úrovní prstů, což by znamenalo příliš velký nápor na kolenní kloub.
Osám dolní končetiny pomůžeme ještě více tím, že aktivujeme Pada Bandhu a ještě více vytočíme koleno (pokrčené zde již je) a zde se aktivně od nohy odtlačíme. Tedy mírně ho natáhneme jako předtím v pozici Hory. Zde se koleno dostává aktivně do pozice přesně nad kotníkem. A vnitřní kotník nepadá dovnitř k zemi, ale je aktivně napřímený. Jsme v pozici aktivní celým tělem. V pozici si tzv. neprosedáme nebo se neprověšujeme do přední dolní končetiny.
Pak přejděte do Bojovníka II. (Vírabhadrásana KHA). A zastavte se. Podívejte se na svou přední nohu. Nedošlo náhodou k tomu, že koleno uteklo dovnitř právě mimo osu nohy? To se často stává, protože přetáčíme pánev. Ale ztratíme tak právě aktivní oporu o nohu a osy dolní končetiny. Tím se může stát pozice přetěžující pro naše klouby. I zde svou oporu nohy aktivujte a vraťte celou dolní končetinu včetně kolene do jedné osy pomocí většího vytočení kolene ven. Velmi pravděpodobně se díky tomu nedostanete do plného přetočení pánve, tedy zarovnání pánve s podélnou hranou vaší podložky, jak se to běžně u této pozice v józe učí. To je ale v pořádku. Pokud budeme respektovat fyziologii těla, ochránit naše klouby bude přednější než se snažit silou dostat do plné pozice za cenu rizika poranění.
Vyzkoušejte si také zpětný přechod do Bojovníka I. A opět do Bojovníka II. A zpět. Pozorujte chování svých celých dolních končetin i během přechodů. Vím, že v některých stylech jógy se přechod z Bojovníka II. zpět do Bojovníka I. vůbec nepoužívá, ale pro tento účel je to dobrý nácvik. Vyměňte strany a vyzkoušejte totéž celé na druhou stranu.
A ještě něco důležitého. Všimněte si také vaší zadní nohy v těchto dvou pozicích a přechodu mezi nimi. I na té zadní noze by měla být opora o nohu aktivní. I tam nám často padá noha na vnitřní hranu, prsty bývají neaktivní a koleno se prolamuje dovnitř. Zkuste to zkorigovat i zde. Tedy zadní nohu opřete pomocí Pada Bandhy o zem. Pak pokrčte, vytočte a opět natáhněte koleno. Ale jen tak, abyste neopustili aktivní oporu o nohu.
A proč je toto všechno vlastně důležité? Vysvětlení můžete najít na příkladu, který je zobrazen na obrázku. Nakreslila jsem ho podle reálné situace z praxe. Situaci vpravo je nevhodná, označená červeným křížkem. Zadní noha tohoto Bojovníka II. je zcela neaktivní a kotník je téměř úplně přepadlý na vnitřní stranu. Celá dolní končetina je tak vtočená dovnitř a neposkytuje oporu trupu. A podívejte se, co to udělalo s horní částí zad, s krkem a šíjí. Je v přepětí, protože musí příliš držet pozici místo nohou. V tomto případě nohy zcela ztratili svou funkci opěrných a nosných sloupů pro vyšší části těla. A tělo to musí někde kompenzovat. Tedy hrozí přetížení a bolest v zádech a šíji.
Teď tedy už víte, jak můžete ještě více podpořit funkci svých nohou jako nosných sloupů pro celé své tělo.
Přeji si, aby článek sloužil k podpoře vašeho zdraví!
Tereza Pirklová
Článek slouží k edukaci, nenahrazuje lékařské vyšetření a terapii zdravotních obtíží.