Orlí paže proti bolestem šíje a mezi lopatkami

13.11.2023
Orlí paže (zdroj: vlastní nákres)
Orlí paže (zdroj: vlastní nákres)

V dnešní době vídám velké množství lidí, kteří trpí na bolesti šíje, krční páteře a mezi/pod lopatkami. Dnes se podíváme na další cvičení, které nám může dopomoci k úlevě od těchto bolestí. K tomuto cviční si vypůjčíme pozici paží z jógové ásány orla (Garudasana).

Na konci stránky najdete audio verzi článku k poslechu.

Častým jevem spolu se zvýšeným napětím šíje a bolestí je otok pod kůží v oblasti šíje, zablokovaná horní žebra a hrudní páteř. Následující cvičení nám dopomůže rozpohybovat měkké tkáně
a kostěné struktury v okolí. Spíše než staticky protahovat a ještě více dráždit celou oblast budeme chtít podpořit prokrvení, proudění lymfy, prostor pro dech a napřímení páteře v této oblasti. Cvičení je tedy dynamické a v závěru může přinést úlevu od přetížení a bolestí.

Stoupněte si nebo se pohodlně posaďte. Nejprve zkuste obrátit pozornost ke svému krku, šíji, ramenům, lopatkám a hrudní páteři. Povšimněte si, jak se v těchto částech vašeho těla cítíte a jak se vám dýchá. Jaké máte v této části vašeho těla pocity?

Nyní natáhněte obě paže před sebe a překřižte je tak, aby horní paže ležela loktem nad loketní jamkou té dolní paže, tedy blíže k vašemu hrudníku. Poté tu spodní paži ohněte v lokti tak, aby vaše prsty směrovaly ke stropu. Horní paží pak obkružte předloktí té spodní paže tak, aby se spojily dlaně. Z vašich paží tak vznikne jakási spirála (viz nákres).

Je možné, že vaše měkké tkáně budou v takovém napětí, že už tato výchozí pozice pro vás nebude možná. Pokud nedokážete dlaně spojit, dojděte s nimi tam, kam můžete bez bolesti. Chytněte se mezi dlaněmi popruhem nebo ručníkem.

Zkuste si nejprve tuto výchozí pozici na jednu stranu a následně hned na druhou. To znamená provést stejnou pozici paží, ale přeložit je obráceně (pokud předtím byla při překřížení nahoře pravá paže, teď bude levá). Povšimněte si, jak vám to jde a jak se cítíte v obou provedeních. Je možné, že už v této výchozí pozici budete vnímat různé napětí a tahy než jsou při provedení při opačném přeložení paží.

Takové asymetrické napětí je velmi časté a dává nám informaci o tom, jak naše tělo funguje. Každá taková asymetrie může naše tělo vyvádět z rovnováhy, harmonie. A přinést i právě různé nepříjemné pocity včetně bolesti.

Nyní použijeme stejnou pozici paží i pro vlastní péči o tuto oblast. Tedy z ní uděláme dynamické cvičení. Cvičení provádějte plynule, vše tahem a bez švihu.

1. Zaujměte výchozí pozici paží, jak je popsáno výše. Paže jsou tedy v pozici orla (Garudasana).

2. Nyní aktivně stlačte ramena a lopatky k zemi a udržte je tam i v další části cvičení.

3. Zvedněte lokty ke stropu. Ramena a lokty tedy vytvářejí protipohyb (viz nákres). Budete vnímat, že tah mezi lopatkami/na ramenou/šíji/krku se zvýší.

4. Proveďte k tomu mírnou zásuvku krční páteře. Tedy jako byste chtěli celou krční páteř opřít
o pomyslnou stěnu za sebou. Brada se tedy posune lehce dozadu, ale nezvedá se ani nesklání ke krku. Krční páteř vychází funkčně už od třetího hrudního obratle, pohyb tedy vychází již odsud (mezi lopatkami) a není příliš velký, jen pár centimetrů.

5. V konečné pozici se nadechněte mezi lopatky.

6. Vše pomalu uvolněte do výchozí pozice paží.

Cvičení proveďte desetkrát a poté totéž na opačnou stranu. Tedy s překřížením a zamotáním paží opačně.

Na konci vystupte z celé pozice a ještě jednou obraťte pozornost ke svému krku, šíji, ramenům, lopatkám a hrudní páteři. Povšimněte si znovu, jak se v těchto částech vašeho těla cítíte a také jak se vám dýchá? Je zde nějaký rozdíl oproti stavu před cvičením? Jakékoliv uvolnění, větší pocit lehkosti nebo prostoru je dobré znamení, že vám může být cvičení prospěšné.

Při dlouhodobém cvičení této pozice se budeme snažit docílit postupně i toho, abychom se přiblížili stejným pocitům na obou stranách, tedy symetrii jak během cvičení, tak i po něm. Nemusí to být úplně stoprocentně možné, proto se nesnažíme dosáhnout symetrie za každou cenu.

A také se o to nesnažíme tím, že naší horší stranu ještě více zatížíme a budeme se jí silou snažit dotáhnout do pozice, kterou zvládá naše lepší strana. Naopak se zkusme respektovat, té lepší straně slevit a nechat jí počkat na tu druhou. Tedy nepracujeme ani s jednou stranou přes bolest, pouze mírný tah. Zkuste se během cvičení i mimo něj více vnímat a hledejte ve svém těle pocity lehkosti (tedy aktivity bez přílišného úsilí a přepětí), ať už děláte cokoliv. To nám pomůže dokonce obtížím předcházet.

Nechť článek slouží k podpoře vašeho zdraví!

Článek slouží k edukaci, nenahrazuje lékařské vyšetření a terapii zdravotních obtíží.