Prostor v okolí klíčních kostí pro zdravou krční páteř a horní končetiny

U lidí, které trápí bolesti šíje a krčí páteře, často vidíme symptomy, jako je střílení bolestí do horní končetiny, brnění prstů (častěji všech), studené, nedokrvené ruce, otoky v oblasti šíje, apod. Jak nám může při těchto (a dalších obtížích spojených s krční páteří) pomoci nahlédnutí do prostoru tzv. horní hrudní apertury? A jak nám může jemné cvičení, kombinované s podklíčkovým dechem a Adhi mudrou, pomoci k úlevě?
Na konci stránky najdete audio verzi článku k poslechu.
Tyto potíže mohou být v souvislosti se zvýšeným napětím měkkých tkání (svalů), sníženou pružností tkání (kůží, podkožím, fascií) a tím i zúžením prostoru mezi krčními obratli, klíční kostí, prvním a druhým žebrem (a dalšími anatomickými strukturami). Této anatomické oblasti se říká horní hrudní apertura a je to velmi delikátní prostor.
Je to oblast našeho těla, kde se na velmi malém prostoru potkávají kostěné struktury, měkké tkáně a mezi nimi procházejí velké cévy (tepny a žíly) a nervy, které pokračují do horní končetiny. Nacházejí se zde také lymfatické cévy a mnoho dalších struktur. Jelikož se zde nachází tolik anatomických součástí na malém prostoru a každá z nich potřebuje dostatek místa pro svou funkci, může se snadno stát, že některá nebude mít dostatečný prostor a začne docházet k jejímu útlaku. Například právě nervových struktur s následnou bolestí nebo brněním v oblasti krku, ramene, šíje nebo do horní končetiny. Nedokrvení horní končetiny s pocitem chladu a bolesti nebo například otok horní končetiny nebo šíje.
Toto může být tak choulostivé a náročné na péči, že je v těchto případech vždy vhodné vyhledat odbornou pomoc.
Dnes se však naučíme cvičení, které je respektující právě k choulostivosti této části těla a může nám dopomoci zmíněnou potřebu prostoru pro všechny tyto struktury podpořit.
Stoupněte si nebo se pohodlně posaďte. Nejprve zkuste obrátit pozornost ke svému krku, šíji, ramenům, hrudní páteři a horním končetinám. Povšimněte si, jak se v těchto částech vašeho těla cítíte a jak se vám dýchá. Jaké máte v této části vašeho těla pocity?
Sed bychom měli mít napřímený (napřímenou celou páteř až po hlavu), ale bez úsilí. Zborcený sed, příliš velké vyhrbení apod. nám také ovlivňuje vnitřní prostory. A pokud budeme naopak sedět napřímení s úsilím "v pozoru," tak se může zvýšit právě napětí měkkých tkání (např. svalů) a tím si opět nepomůžeme. K napřímení bez úsilí si můžeme dopomoci například díky tipu, který jsem vám přinesla v tomto článku.
Nyní položte jednu ruku dlaní do oblasti pod klíční kostí na druhé straně vašeho těla (křížem). Váš ukazováček bude kopírovat spodní hranu klíční kosti a prsty tak ukazují k rameni. Palec volně leží na klíčku a nestlačuje ho. Velmi jemně plošně stiskněte měkkou tkán (kůži, podkoží, fascie) na vašem hrudníku.
Varianta č. 1
Nyní začněte pomalu otáčet hlavou (čistá rotace krční páteře) na opačnou stranu, než leží vaše ruka na hrudníku. Leží-li tedy například vaše pravá ruka pod levou klíční kostí, otáčíte hlavou doprava. Zastavte se tam, kde ucítíte první napínání kůže pod vaší dlaní na hrudníku a na vašem krku. Je třeba pohyb do rotace provádět opravdu pomalu, jinak nebudete pravděpodobně své tělo dostatečně vnímat a zvyšující se pnutí tkáně neucítíte včas. V tomto bodě se zastavte a nasměrujte svůj dech do oblasti pod klíční kost, u které je vaše dlaň. Pozici jemně prodýchejte. Do této oblasti dech jen pozvěte a netlačte ho tam silou. Proveďte zde přibližně tři až pět nádechů.
Pokud cvičení provádíte dostatečně v klidu a vnímavě, je velmi pravděpodobné, že ucítíte, že pnutí, které pod vaší dlaní vzniklo, se postupně uvolňuje. Můžete pak pokračovat dál a posunout vaší hlavu do větší rotace, kde opět vznikne nové pnutí. Opět se zde pozastavte a pozici jemně prodýchejte.
A až se pnutí opět uvolní, pokračujte znovu o kousek dále. Celkem se pozastavte a prodýchejte oblast přibližně ve třech polohách.
Varianta č. 2
Poté se pomalu vraťte hlavou do výchozí polohy a než totéž zopakujete na druhou stranu, tak proveďte totéž cvičení, ale tentokrát budete uklánět hlavu. Tj. přibližovat ucho k rameni (čistý úklon bez rotace, odborně lateroflexe krní páteře).
Opět vnímejte pnutí a pozastavte se v prvním místě, kde se pnutí pod vaší dlaní zvýší a prodýchejte oblast pod klíční kostí. Po uvolnění pokračujte pak dále ještě ve dvou polohách.
Stejné cvičení pak zopakujte celé na druhou stanu. To znamená, že položíte druhou dlaň pod druhou klíční kost, lehce předržíte měkké tkáně pod dlaní a budete otáčet hlavu a krk, respektive uklánět na druhou stranu.
Varianta č. 3.
Celé cvičení můžete ještě podpořit tím, že druhá dlaň zaujme gesto, které reflexně podporuje dech právě do oblasti pod příslušnou klíční kost. Jde o tzv. Adhi mudru. Dlaň je zabalená do pěsti a palec je uvnitř dlaně. Ruka spočívá volně na koleni a je obrácená dlaní k zemi. Pěst netiskněte silou. Díky této mudře se nám ještě snáze povede nasměrovat dech do příslušné oblasti a podpořit tak její prostor, což je účel tohoto cvičení.
Vězte, že podklíčkový dech, který zde používáme cíleně jako techniku k podpoře efektu cvičení, není dech, kterým byste měli dýchat stereotypně pořád. Cokoliv stereotypního je zátěžové pro organismus. Po cvičení se tedy opět vraťte k přirozenému, variabilnímu dechu. Více o tomto tématu se dozvíte zde.
Na konci cvičení opět zkuste obrátit pozornost ke svému krku, šíji, ramenům, hrudní páteři a horním končetinám. Povšimněte si, jak se v těchto částech vašeho těla cítíte teď a jak se vám dýchá. Jaké máte v této části vašeho těla teď pocity? Získali jste pocit většího prostoru a lehkosti?
Pokud ano, velmi mě těší, že vám cvičení přineslo užitek.
Pokud ne, nic zlého se neděje. Pokračujte v učení se vnímat sami sebe. S časem užitek z tohoto cvičení získáte nebo naopak dokážete vnímat, že oblast vaší horní hrudní apertury potřebuje zcela jinou péči.
Přeji si, aby článek sloužil k podpoře vašeho zdraví!
Článek slouží k edukaci, nenahrazuje lékařské vyšetření a terapii zdravotních obtíží.